Przemysł

Olivine – Formacja i zastosowanie

By 11 kwietnia 2020 No Comments

Powstawanie oliwinu:

Olivine to nazwa grupy minerałów skalnych, które zwykle występują w niektórych typach skał magmowych, w tym dunit, bazalt, gabro i perydotyt. Takie skały zwykle znajdują się na rozbieżnych granicach płyt i w środku płyt tektonicznych.

Wysoka temperatura krystalizacji sprawia, że ​​jest to jeden z pierwszych minerałów krystalizujących się z magmy. W czasie powolnego chłodzenia magmy kryształy oliwinu tworzą się i zwykle osiadają na dnie komory magmy ze względu na ich stosunkowo wysoką gęstość. W wyniku tego skoncentrowane wzbogacenie oliwinu tworzy skały bogate w oliwiny, takie jak dunit na dnie komory magmy.

Co ciekawe, bogata w magnez oliwina została znaleziona w miejscach pozaziemskich – w meteorytach, asteroidie Itokawa, na Księżycu i na planecie Mars.

Nazwa i skład:

Nazwa „Olivine” pochodzi od charakterystycznego oliwkowo-zielonego koloru, chociaż niektóre mniej popularne formy oliwinu bogatego w żelazo (zwane Fayalite) mają brązowawy kolor.

Ta grupa minerałów krzemianowych ma ogólny skład chemiczny A2SiO4, gdzie „A” oznacza zwykle Mg lub Fe, ale czasami także Ca, Mn lub Ni. Skład chemiczny zawiera się zwykle między Mg 2 SiO 4 a Fe 2 SiO 4.

Niektóre kryształy oliwinu powstają również podczas metamorfozy formy wapienia dolomitowego lub dolomitu. Magnez z dolomitu i krzemionka z kwarcu i inne zanieczyszczenia w wapieniu są przekształcane w oliwin. Oliwina nadal się przekształca i zamienia w serpentynę (również jako źródło magnezu i azbestu lub jako kamień dekoracyjny).

Układ kryształów w oliwinie jest rombowy o strukturze spinelu.

Oliwina może być łatwo zmieniona przez wietrzenie i dlatego nie jest powszechnym minerałem w skałach osadowych.

Używane

Oliwina jest stosowana w przemyśle, jako materiał ogniotrwały oraz w różnych procesach metalurgicznych jako odżywka do żużla. Minerał ten jest stosowany w piecach, ponieważ ma bardzo wysoką temperaturę krystalizacji w porównaniu z innymi minerałami. Do wielkiego pieca dodaje się również oliwin o wysokiej zawartości magnezu, zwany także forsterytem, ​​ponieważ usuwa zanieczyszczenia ze stali, tworząc żużel.

Bardzo często bogata w magnez odmiana oliwinu, której formuła zbliża się do Mg2SiO4, jest wycinana przez jubilerów w celu wyprodukowania popularnego zielonego kamienia perydotowego. Ten kamień jest popularny jako kamień narodzin znaku zodiaku Lew. Ten klejnot jest bogaty w kulturę i historię, a w czasach starożytnych talizmany perydot były noszone przez faraonów Egiptu. Najbardziej cenionymi kolorami Peridota są ciemna oliwka i jasna limonka. Im wyższa zawartość żelaza, tym bardziej kolor staje się brązowy, co jest niepożądane jako klejnot. Brązowe odcienie oliwinu są przetwarzane w chryzolit kamień szlachetny.

Oliwina była również często stosowana w przeszłości jako materiał ogniotrwały do ​​produkcji kamieni ogniotrwałych, a także jako forma odlewanego piasku. Te zastosowania są obecnie niezwykłe, ponieważ alternatywne materiały są tańsze i łatwiejsze do uzyskania.